Sanders Medal

YEAR NAME CLUB VOTES DIV GRADE
2016 Mark MAHER Camden 21 2
2015 Ben MAYER Penrith 17 2
2014 Ryan KENNEDY Sydney University 29 2
2013 Josah AYLING   Camden 14 
2012 Josiah AYLING Camden 23 2
2011 Dale CHIVAS Penrith 17 2
  David BRADLEY Penrith 17 2
2010 Liam DAVIS Southern Power 23 2
2009 Dean CONNORS Macquarie Uni 20 2  
2008 Leigh McWhirter Sydney University 13 1 2
2007 Tim PHYSICK East Coast Eagles 15 1 2
  Tim KEAR East Coast Eagles 15 1 2
2006 Hayden BENGER Pennant Hills 13 1 2
2005 Luke MCLEOD East Coast Eagles 17 1 2
2004 Andrew KYPRIANOU Balmain 19 1 2
2003 Paul ROWLES North Shore 23 1 2
2002 Daniel BYLSMA East Coast Eagles 13 1 2
2001 Mark BRIZZI Campbelltown 16 1 2
2000 Andrew LINDFIELD) St George 10 1 2
2000 David FLYNN) NCC Hunters 10 1 2
1999 Matthew McLAUGHLIN Campbelltown 15 1 2
1998 Doug SCHOLZ Pennant Hills 20 1 2
1997 Doug SCHOLZ Pennant Hills 20 1 2
1996 Andrew LINDFIELD St George 14 1 2
1995 George RAMIREZ Western Suburbs 13 1 2
1994 Stephen NASH St George 22 1 2
1993 Stephen MONAHAN Pennant Hills 18 1 2
1992 Matthew MACOUSTRA Sydney Uni 18 1 2
1991 Peter TAYLOR Holroyd-Parramatta 16 1 2
1990 David BARWICK Holroyd-Parramatta 23 1 2
1989 Robert ASH Holroyd-Parramatta 14 1 2
1988 Richard LEONARD East Sydney 22 1 2
1987 Brad HUNTER North Shore 12 1 2
1986 Peter GRAHAM Balmain 17 1 2
1985 Tom SMALIOS Western Suburbs 10 1 2
1985 Paul WAPPETT North Shore 10 1 2
1984 Paul WOODS Pennant Hills 11 1 2
1983 Brian COCKS East Sydney 10 1 2
1983 Bob COOPER St George 10 1 2
1982 Jim DEMPSTER Pennant Hills 15 1 2
1981 Glen GREGORY Western Suburbs 12 1 2
1980 Tony MARCUCCI Newtown 15 1 2
1979 Tony MARCUCCI Newtown 20 1 2
1978 Colin MacDONALD St George 12 1 2
1977 Colin MacDONALD St George 19 1 2
1976 Ron HAWKINS Newtown 15 1 2
1975 Jack MARMORA Balmain 17 1 2
1974 Geoff GREEN St George 23 1 2
1973 Geoff GREEN St George 23 1 2
1972 Mark McCLURE East Sydney 18 1 2
1971 Vic HARDING Southern Districts 14 1 2
1970 Jeff ASHELFORD Macquarie Uni 24 1 2
1969 Peter SADLER Sydney Uni 13 1 2
1968 Cliff MATSON Uni of NSW 27 1 2
1967 Mick ELEMENT Newtown 24 1 2
1967 Cliff MATSON Uni of NSW 24 1 2
1966 Cliff MATSON Uni of NSW 16 1 2
1965 John ATKINS Balmain 14 1 2
1964 John KYSER Southern Districts 12 1 2
1963 Jim McCARTNEY Sydney Naval 0 1 2
1962 David HART Liverpool 3 1 2
1961 Bruce HILL Uni Blues 22 1 2
1960 Ron BAKER Eastern Suburbs 28 1 2
1959 Doug BOUCH North Shore 16 1 2
1958 Vern ANSELL Liverpool 0 1 2
1957 Peter BAZLEY Sydney Uni 17 1 2
1956 Vern ANSELL Liverpool 0 1 2
1955 John DOWSETT Sydney Uni 13 1 2
1954 Don HALL Liverpool 30 1 2
1953 George JONES Newtown 0 1 2
1952 Peter LAW North Shore 0 1 2
1951 Bernie WHITE North Shore 15 1 2
1950 Tom LENNON Balmain 0 1 2
1949 Ron WHITE Sydney Naval 0 1 2
1948 Steve DUFF St George 17 1 2
1947 Laurie TAYLOR Eastern Suburbs 0 1 2
1946 Ron WHITE Sydney Naval 0 1 2
1941 Tom DIXON tied with South Sydney 0 1 2
1941 Allan WILLATS St George 0 1 2
1940 Jack MULLANEY St George 18 1 2
1939 Albert BUTCHER tied North Shore 0 1 2
1939 Ken RADFORD Eastern Suburbs 0 1 2
1938 Joe PHIBBS Newtown 0 1 2
1937 Bob HENRY tied with North Shore 0 1 2
1937 Cliff BARNSLEY Sydney 0 1 2
1936 Tommy TONKIN Eastern Suburbs 0 1 2
1935 Bob ANDERSON Eastern Suburbs 0 1 2
1934 Bob HENRY North Shore 0 1 2
1933 A. ROLLS Eastern Suburbs 0 1 2
1932 Bill CUE Newtown 0 1 2
1931 Jack CLARKE Eastern Suburbs 0 1 2
1930 Wally SIMMONS North Shore 0 1 2
1929 Frank CLARKE Eastern Suburbs 0 1 2
1928 Jimmy STIFF South Sydney 0 1 2
1927 George DAVIES Eastern Suburbs 0 1 2